Natløb på Næsby

Natløb på Næsby kørte for første gang i 2023 hvor vi besøgte vikingerne. I 2025 blev vi fanget i Den frieste republik - Næsby. Og nu er vi tilbage!
På løbet får de ældste spejdere en kæmpe oplevelse når vi forvandler Næsbycentret til ét stort natløb hvor spejderne skal bevæge sig rundt og løse poster i nattens mulm og mørke.
Spejderne deltager i patruljer af 3-5 spejdere i alderen 13-20 år. Patruljerne ankommer lørdag efter aftensmad og bliver checket ind. Herefter startes natløbet som kører indtil søndag morgen. Det vil i løbet af natten være muligt for patruljerne at gå i seng, men hvis man vil tjene ekstra point kan man fortsætte indtil løbets afslutning. Søndag morgen vil spejderne få morgenmad og vinderpatruljen udnævnes.
- Man deltager i patruljer af 3-5 personer og uden leder.
- Patruljerne medbringer selv telt og grej til overnatning.
- Specifik pakkeliste og deltagerbrev udsendes efter tilmeldingsfristen.
- Grundlejen, som er 80 kr. bestående af overnatningsprisen pr. nat pr. deltager, er tilskudsberettiget.
- Spejderne får natmad og morgenmad. Husk at oplyse allergier/hensyn ved tilmelding.
Har man spørgsmål er man altid velkommen til at kontakte arrangørerne. Vi glæder os til en udfordrende og nervepirrende nat!
Arrangør-gruppe: Endnu ukendt
Kontakt: natlob@naesbycentret.dk
Tilmeldingen åbner i slutningen af 2026.

